Estetinis plombavimas?

Estetinis plombavimas – dantų pilnos anatominės formos atkūrimas arba naujos suteikimas. Šio plombavimo metu atstatomos dantų vagelės, kauburėliai, galima keisti dantų formą, spalvą, kryptį.

Estetinis plombavimas – dažniausiai naudojama minimaliai invazyvi estetinės odontologijos procedūra. Jos metu, saugant išlikusius sveikus danties audinius,  gydytojo kabinete per vieną ar kelis vizitus plombinėmis medžiagomis tiesiogiai atstatomi pažeisti dantų audiniai, forma, spalvinės savybės, padėtis lanke. Esant nedideliems defektams – tai greitas, estetiškas, dantų audinius tausojantis metodas.

Mūsų klinikoje maksimaliai siekiame išlaikyti likusį nepažeistą danties audinį jų nešlifuojant, išlaikant danties gyvybingumą. Juvelyriškai tiksliai sluoksnis po sluoksnio atkuriami dentinas, emalis bei dantų  forma, skaidrumas, spalva, išlaikant sveiką gleivinę, kaulo struktūrą. Taip atkuriama danties estetika bei funkcija.

Dantys apsaugomi nuo drėgmės specialia guma – koferdamu. Tada plombinė medžiaga gerai sukimba su danties audiniais ir užtikrinamas restauracijos ilgalaikiškumas.

Tiesioginės dantų restauracijos – tai kompozicinės plombos, kurių sudėtyje yra plastmasės bei stiklo dalelių. Klinikoje „Fabrica Dentis“ plombuojame kompozitais, pagamintais Japonijoje, JAV, Vokietijoje – tomis pačiomis, kurias naudoja ir pažangiausi vakarų šalių odontologai. Kompozitų savybės skiriasi poliravimo savybėmis, spalva, atspindžiu, elastingumu. Mūsų gydytojai parinks reikiamus kompozitus pagal esamą skirtingą situaciją.

Dėl didžiulio ir pastovaus mechaninio krūvio, tenkančio dantims, restauracijos gauna apkrovą, o esant parafunkcijoms, trauminiam sukandimui – dvigubą ar didesnę perkrovą. Jos dėvisi, tirpsta, skyla veikiamos tempimo, lenkimo jėgų. Todėl į šiuos papildomus veiksnius būtina atsižvelgti renkantis restauracijas.

Kai nudyla danties kandamojo krašto emalis, atsiveria kelis kartus minkštesnis dentinas, tada dilimas dar labiau paspartėja.  Kompozitais rekomenduojama atstatyti nudilusius kandamuosius ir kramtomuosius kraštus. Dėl dantų spalvos, formos plombuojamas visas priekinis danties paviršius – tai laminatė. Jos gali būti gaminamos ir iš porceliano.

Kai nutirpsta kaulas, kuris palaiko dantį, apsinuogina dantų kakleliai, atsidengia daugiau šaknies ir susiformuoja juodi trikampiai. Estetinis plombavimas padeda uždaryti tamsius tarpus tarp dantų. Plombuojama atsižvelgiant į kitoje pusėje esančius natūralius dantis, kad būtų išlaikoma simetrija.

Kompozitinės medžiagos dėvisi du kartus greičiau, bei natūralūs dantys. Todėl, jeigu plomba reika atstatyti didelius paviršius, tobulas blizgesys greičiausiai nesilaikys ilgiau, nei kelis mėnesius. Priekiniuose dantyse plombos dėvėjimasis pasireiškia blizgesio praradimu, krūminiuose – žemėjimu.

Estetiškai plombuotus dantis priekinėje dantų srityje būtina periodiškai poliruoti, taip atnaujinant paviršiaus struktūrą ir iš naujo suteikiant blizgesį.

Jei dantis labai pažeistas (visas danties paviršius priekinėje srityje arba puse vainiko krūminiuose dantyse), vertėtų rinktis estetinį protezavimą. Estetinis protezavimas daugiau paplitęs vakarų šalyse, o estetinis plombavimas – buvusiose TSRS šalyse.

Kainos

Netiesioginės estetinės restauracijos (porceliano vainikėlis, įklotas, užklotas – tai porcelianas su stiklo dalelėmis (lieta keramika) arba grynas porcelianas (šlifuota keramika aliuminio oksido arba cirkonio oksido pagrindu). Porcelianas dėvisi panašiai arba mažiau, kaip dantų emalis.

Norint plombuojant tiesinti dantis, būtina šlifuoti daug sveiko danties audinio (nė kiek nemažiau, šlifuoti, nei protezuojant), todėl jei dantys sveiki, bet yra sąkandžio problemų, dantų susigrūdimas, didelis pasisukimas, palinkimas, reiktų įvertinti ortodontinio gydymo būtinybę, taip išlaikant sveikus dantis.

Estetinis plombavimas reikalauja kruopštaus odontologo darbo, norint pasiekti reikalingos estetikos. Kainos įvairiose klinikose yra panašios, paprastai tiksliau yra nustatomos apžiūrėjus ir įvertinus paciento dantų būklę.

Estetinio plombavimo kainos

Estetinio plombavimo pliusai ir minusai

Taigi estetinio plombavimo pliusai:  atstatomų dantų spalva gaunama ‘šilta’, natūralesnė, nei protezuojamų dantų. Pašalinama mažiau danties audinių nei protezuojant. Tai greitas sprendimas, nereikalaujantis laboratorijos, sutaupomas laikas, finansai. Ypač gerai tinka jaunų žmonių dantų atstatymui, vaikams, nuskilus dantims. Nuskilimus, netikslumus galima pakoreguoti kito vizito metu. Esant nedideliems defektams, atstatyto danties tvirtumo prideda likę sveiki danties audiniai.

Tačiau, kaip ir bet kokios procedūros, šis tiesioginis dantų atstatymas turi ir savo minusų:  kietinant kompozitines plombas, jos traukiasi, dėl to gali atsirasti kraštinis pralaidumas, nevientisumas, nusidažymas. Kompozitai labiau kaupia apnašą, praranda blizgesį. Dėl to rekomenduojama kartą du į metus atlikti poliravimą. Atstatinėjant krūminius dantis didelėmis plombomis, galimas sąkandžio aukščio praradimas, žemėjimas, sąnario patologija.  Taigi atstatinėti visą dantį iš plombos, kai likusi tik šaknis, nėra patartina, nes plombos tvirtumo nebeužtenka.

Dėl mažesnės kainos ir laiko sąnaudų pacientai dažnai renkasi estetinį plombavimą esant ir dideliems defektams. Tačiau tokiu atveju pacientai turi žinoti, kad estetinės plombos estetika ir tvirtumas su laiku kinta.